Sevimli Dostlarınıza İyi Gelecek

Veteriner hekimliğinde dahiliye polikliniklerine başvuru sebeplerini sırayalacak olursak sindirim sisteminden sonra ikinci sırayı solunum ve dolaşım sistemi problemlerinin aldığı görülmektedir. Solunum ve dolaşım sistemi problemleri insanlarda olduğu gibi sevimli dostlarımız için de hayati risk teşkil eden hastalıkları içermektedir. Bu noktada erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

Öksürük, solunum stresi, solunum darlığı, sık/ ağız açık nefes alışveriş, egzersiz sonrası çabuk yorulma , ağız-dil mukozasındsa morarma veya solgunlaşma, bayılma nöbetleri, karında şişlik, bacaklarda ödem gibi kardiyolojik alt yapılı hastalıkları düşündüren şikayetlerin varlığı, evcil dostunuzun tam kapsamlı kardiyolojik muayeneye ihtiyaç duydugunun belirtileridir. Tam kapsamlı kardiyolojik muayene için kalp, akciğer ve göğüs damarlarının detaylı incenelebileceği göğüs radyolojisi, elektrokardiyografik ve 2-D renkli doppler ekokardiyografik muayenesinin yapılıp, kalp hasarlarını tespit eden spesifik biyomarkerlarının (cTn-I / CKMB) laboratuvar analizlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bütün bunların yanında özellikle kalp problemlerine yatkın olan predizpoze ırklar kategorisine giren (cavalier king charles, doberman pincher, cocker spaniel,scottish fold hair, van/ankara kedisi, maincoon kedileri …vb) ırka sahipseniz yeni doğanlarda veya yavrularda kongenital (doğmasal) kalp problemlerinin (patent ductus arteiosus, ventriküler/atrial septal defekt…vb) erken tanısı bu noktada önem teşkil etmektedir. Diğer yandan ilerleyen yaşla birlikte şekillenebilecek edinsel kalp yetmezliklerinin varlığının tepiti konusunda da geriatrik hastalarımıza rutin check-up larımızın içinde kardiyolojik değerlendirmeler gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca anestezi gerektiren bir çok mühalede özellikle ileri yaşa ve kronik hastalıklara sahip hastalarımızda operasyon öncesinde anestezi risklerinin minimalize edilmesi ve cerrahi ekiple birlikte en güvenli yöntemlerin tercih edilmesi için kardiyoloji konsültasyonundan faydalanılmaktadır.

Akademi Veteriner Poliliniği olarak kalp sağlığını korumak, var olan kalp hastalığının teşhis ve tedavisini gerçekleştirmek için gerek tecrübeli ve konusunda uzman veteriner hekimlerinin kliniğimizdeki varlığı, gerekse alet ekipman donanımı olarak sizlere 7/24 profesyonel hizmet vermekteyiz.